Які пісні тут є

Золоті ключі: Пісні українського народу До пісенної добірки на сайті увійшли твори з репертуару "Золотих ключів", а також соло та дуети зі складу учасниць тріо: разом понад 400 пісень. І це ще не всі!

Репертуар тріо – без соло та дуетів – налічує понад 160 пісень. Близько третини їх зафіксовано в студійних записах. Ноти й тексти цих творів, хоч і не в повному обсязі, але доволі широко подані у книгах Ніни Матвієнко "Ой виорю нивку широкую" (2001), "Ой ти соловейко" (2015) та Валентини Ковальської "Пісенний світ українознавства" (2011) й "Пісенне древо Івана Миколайчука" (2024). Архівування творчого доробку тріо "Золоті ключі" триває й досі.

Кожна зі співачок зростала серед пісенної традиції свого краю. Тож "Золоті ключі" щасливо поєднали в собі чотири етнографічні регіони України: Житомирське Полісся Ніни Матвієнко, Хмельниччину (Поділля) та Рівненське Полісся Валентини Ковальської і Буковину Марії Миколайчук. Природньо, що ці краї досить ґрунтовно представлені в їхньому ансамблевому та сольному репертуарі.

Добирання репертуару для тріо відбувалося переважно за ініціативою Н.Матвієнко, і сьогодні не завжди можна з певністю встановити походження того чи іншого твору. Зокрема, не менш як півтора десятка пісень тріо походять з її рідного села Неділище Ємільчинського р-ну на Житомирщині. Більшість їх – від матері, Антоніни Ільківни.

Окрім творів, знаних співачками з дитинства, спільна пісенна скриня поповнювалася також експедиційними матеріалами з усієї України. Пісні записували самостійно у поїздках та концертних турах, віднаходили серед давніх записів Івана Франка, Миколи Лисенка, Павла Чубинського, Пилипа Козицького, Григорія Верьовки...

Своїми надбаннями охоче ділилися фольклористи-сучасники – Володимир Матвієнко, Леопольд Ященко, Валентина Борисенко, Тетяна Шевчук, Людмила Іваннікова, Олексій Доля та інші – а також радіожурналісти Катерина Божко і Галина Верховинець. Друзі, родичі, знайомі учасниць тріо приносили окремі пісні з своїх рідних місць. Кілька колядок та щедрівок, що походять з західних областей України, надійшли до репертуару з так званого "канадського зошита"[1] – рукописного збірника пісень, записаних у 1963-68 рр. Богданом Климашем (Едмонтон, Канада).

У багатьох творах "Золоті ключі" зберігали народне голосоведення й тексти, подекуди трохи пристосовуючи їх до сценічних потреб. Проте репертуар тріо містить також і гармонізації та обробки народних пісень. Серед їх авторів – Філарет Колесса, Григорій Верьовка, Анатолій Авдієвський, Леопольд Ященко, Валентина Кузик, Вадим Смогитель, Василь Триліс... Для тріо та солісток писали свої твори композитори Іван Карабиць, Ірина Кириліна, Ігор Поклад, Галина Менкуш та інші відомі митці.

Дуетів зі складу "Золотих ключів" небагато – на сьогодні їх знайшлося лише вісім. А сольний репертуар має свої особливості.

Джерела сольних народних пісень Ніни Матвієнко були ті самі, що й у тріо: рідний край, власні надбання й записи науковців, родичі та друзі, "канадський зошит"... Але, окрім виконання пісень народних та народностилевих, пані Ніна співпрацювала з композиторами й виконавцями різних жанрів, мала багато авторських концертів і аудіозаписів різного стилю й тематики. На жаль, ми не маємо змоги розглянути тут увесь доробок Ніни Матвієнко; тож до покажчиків увійшла лише його народнопісенна частина – з додаванням окремих творів українських авторів.

Сольний виконавський доробок Валентини Ковальської переважно належить до української класики. На відміну від своїх колег по тріо, пані Валентина віддавна присвячує себе науковій та педагогічній праці, передаючи своїм учням любов до народної пісні та глибинне її розуміння. Відтак на роботу над сольними програмами завжди бракує часу...

Увага Марії Миколайчук – солістки була зосереджена переважно на унікальних народних піснях рідної Буковини. До її репертуару належать, насамперед, власні записи маловідомих творів, яких було понад 300. Ще 64 буковинські пісні були врятовані нею з рукописного збірника Володимира Івасюка[2]; доля цього збірника нині нам невідома. Наразі до покажчика увійшли лише ті солоспіви пані Марії, які були записані в аудіовиданнях; з високою ймовірністю, цей перелік згодом буде розширено.

...Віднаходяться нові записи давніх виступів тріо, а з ними – й нові, не занотовані тут пісні. Тож наша добірка досі в роботі.